The Action KRM09 pool cue has a deep royal blue metallic finish with intricate black and grey pinstripe designs on the forearm and butt sleeve. The Khrome series features the Tire Tread rubber wrap which gives you a better grip with the cue and will withstand sweaty hands or slippage during your stroke. The solid hardrock maple shaft is 13mm with a 7 layer leather tip and a 1″ fiber ferrule.
Action KRM09 Khrome Cue
$289.00 Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18 – Piloted
– FOREARM: Royal blue metallic with black and grey classic pin stripe design
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Stainless Steel
– BUTT SLEEVE: Royal blue metallic with black and grey classic pin stripe design
– BUTT PLATE: Metal with engraved Action logo and a black composite ring
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114035705, 822114035712, 822114035729, 822114035736 |
| ColorSB | Black, Blue |
| WrapType | Sport Wrap |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Royal blue metallic with black and grey classic pin stripe design |
| Wrap | Black rubber tire tread wrap |
| Butt Sleeve | Royal blue metallic with black and grey classic pin stripe design |
| Butt Plate | Metal with engraved Action logo and a black composite ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Blue to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







