Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action RNG02 Ring features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Faux black leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action RNG02 Ring Cue
Rated 4.90 out of 5 based on 10 customer ratings
$225.00 Original price was: $225.00.$202.50Current price is: $202.50.
Action RNG02 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| ColorSB | Black, Red, Tan |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Burgundy stained birdseye maple |
| Wrap | Faux black leather wrap |
| Butt Sleeve | Burgundy stained birdseye maple |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Black & Red to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







