Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action STR03 Starter features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action STR03 Starter Cue
Rated 4.75 out of 5 based on 4 customer ratings
$115.00 Original price was: $115.00.$103.50Current price is: $103.50.
Action STR03 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Red stained hard rock mapleÿ |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Red stained hard rock maple |
| Butt Plate | Cream with black Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH11 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action ACT161 Fractal Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH45 Cue
Rated 4.89 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Eight Ball Mafia EBM20 Cue
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Red to match your cue
-
-
-
-
Pro Line Navy 2X4 Hard Case
Rated 5.00 out of 5$389.00Original price was: $389.00.$349.00Current price is: $349.00. Add to cart -
-
Pro Line Navy 4X8 Soft Case
Rated 5.00 out of 5$399.00Original price was: $399.00.$359.00Current price is: $359.00. Add to cart -
-
Action Butterfly Vanity ACVAB24 2×4 Soft Case – Grey ACVAB24 GREY
$99.00Original price was: $99.00.$89.10Current price is: $89.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







