Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action VAL36 Value features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Action Pool Cues, Pool Cues
Action VAL36 Value Cue
Action VAL36 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Pink, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | None |
| Forearm | Gloss white with hot pink shimmer splatter design |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Gloss white with hot pink shimmer splatter design |
| Butt Plate | Cream with black Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH49 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action ACT163 Garage Cue
$209.00Original price was: $209.00.$135.85Current price is: $135.85. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Eight Ball Mafia EBM14 Cue
Rated 5.00 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH34 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Pink & White to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart -
-
-
-
844 408 3056
Hot Deal







