Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATH18 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black with white specks wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Athena Pool Cues, Pool Cues
Athena ATH18 Cue
Athena ATH18 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
-
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
|---|---|
| UPC | 822114005012, 822114005029, 822114005036, 822114005043, 822114005050 |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Brand | |
| JointType | 5/16X18 – Piloted |
| Tip | 12.5mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Black, Pink, Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Stainless steel collar and a black composite ring with a thin silver ring inside |
| Forearm | Black background with a splattered pink design with white butterflies |
| Wrap | Black with white specks |
| Butt Sleeve | Black background with a splattered pink design and white butterflies |
| Butt Plate | Black composite with gold Athena emblem with a thin silver ring and a brass ring at bottom |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | Extension included |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 17, 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited 1 year Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







