Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action VAL37 Value features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Action Pool Cues, Pool Cues
Action VAL37 Value Cue
Action VAL37 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Purple, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | None |
| Forearm | Gloss white with purple shimmer splatter design |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Gloss white with purple shimmer splatter design |
| Butt Plate | Cream with black Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH31 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Eight Ball Mafia EBM14 Cue
$239.00Original price was: $239.00.$215.10Current price is: $215.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH54 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action IMP74 Impact Cue
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Purple & White to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
$239.00Original price was: $239.00.$215.10Current price is: $215.10. Add to cart -
-
Action 2×2 Sport Hard Cue Case ACX22A
$185.00Original price was: $185.00.$166.50Current price is: $166.50. Add to cart -
-
Action 2×2 Calavera Hard Cue Case CALC22B
$215.00Original price was: $215.00.$193.50Current price is: $193.50. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







