What’s better than pinstripes? How about black pinstripes on top of metallic purple? Sound good? Well then, you should really check out the KRM02 by Action. Using old school hot rods as a base template, this Action cue line this cue is one badmamajamma.In addition to the metallic purple and pinstripe artwork, the KRM02 also includes a hardrock maple shaft, 13mm layered boarskin tip, stainless steel collar and a black rubber “tire tread” style wrap.
Action KRM02 Khrome Cue
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18 – Piloted
– FOREARM: Purple metallic with black and dark purple classic pin stripe design
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Stainless Steel
– BUTT SLEEVE: Purple metallic with black and dark purple classic pin stripe design
– BUTT PLATE: Metal with engraved Action logo and a black composite ring
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114009881, 822114009898, 822114009904, 822114009911 |
| WrapType | Sport Wrap |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, Purple |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Purple metallic with black and dark purple classic pin stripe design |
| Wrap | Black rubber tire tread wrap |
| Butt Sleeve | Purple metallic with black and dark purple classic pin stripe design |
| Butt Plate | Metal with engraved Action logo and a black composite ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Purple to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







