Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATH23 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black with white specks wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Athena ATH23 Cue
Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50.
Athena ATH23 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
-
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114021432, 822114021449, 822114021456, 822114021463, 822114021470 |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Brand | |
| JointType | 5/16X18 – Piloted |
| Tip | 12.5mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Black, Grey |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Stainless steel collar and a black composite ring with a thin silver ring inside |
| Forearm | Birdseye maple overlaid with a charcoal background and black vine-like design |
| Wrap | Black with white specks |
| Butt Sleeve | Birdseye maple overlaid with a charcoal background and black vine-like design |
| Butt Plate | Black composite with gold Athena emblem with a thin silver ring and a brass ring at bottom |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | Extension included |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 17, 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited 1 year Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







