Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR11 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen with white specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin GR11 Cue
$229.00 Original price was: $229.00.$206.10Current price is: $206.10.
Griffin GR11 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Griffin GR65 Pool Cue$287.10
- Griffin GR40 Pool Cue$287.10
- Griffin GR48 Cue$287.10
- Griffin GR42 Cue$287.10
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114043281, 822114043373, 822114043786, 822114043793 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Brown, Red, Silver, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Hard rock maple with four, black lined, bocote points with white lined, ebony diamonds in the center and black lined, bocote and mother of pearl diamond overlays at the base and the black Griffin ins |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, Black Irish linen with white specksÿ |
| Butt Sleeve | Hard rock maple with brown wood grain and swirl diamond overlays with a black composite ring and two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Butt Plate | White composite with a black griffin logo and two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
-
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Brown to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







