Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR26 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen with white specs wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Griffin Pool Cues, Pool Cues
Griffin GR26 Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 14 customer ratings
$319.00 Original price was: $319.00.$287.10Current price is: $287.10.
Griffin GR26 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044004, 822114044011, 822114044028, 822114044035 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Tan, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Hard rock maple with black and white overlaid points and marble ascent overlays |
| Wrap | Black Irish linen with white specs |
| Butt Sleeve | Hard rock maple with black and white overlaid points and marble ascent overlays |
| Butt Plate | Black composite with silver Griffin logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Tan to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







