Stealth specializes in distinctive modern designs with a focus on break and jump performance. The Stealth STH40 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper shaft, None – Dooley Handle wrap for exceptional playability.
Sale!
Pool Cues, Stealth Cues
Stealth STH40 Cue
Original price was: $179.99.$152.99Current price is: $152.99.
Stealth STH40 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper shaft. patented Dooley handle grip.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Predator PREBLK54 BLAK Series Cue$2,600.00
- Predator PREBLK51 BLAK Series Cue$2,450.00
- Predator PREBLK52 BLAK Series Cue$2,500.00
- Predator PREBLK53 BLAK Series Cue$2,550.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Le Pro |
| ColorSB | Black, Grey, Yellow |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar with stainless steel |
| Forearm | Grey stain with Black and cream points encasing small diamonds |
| Butt Plate | Black with gold Stealth logo |
| Bumper | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Limited Manufacture |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
3 reviews for Stealth STH40 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Sarah F. –
Wonderful cue
Fantastic cue
Chris G. –
Great stick ! Really smooth
Superb stick ! Really smooth !
Pat C. –
Pool cue
I’m really impressed by the appears of the cue and get complements all the time. Its light weight and overall precise to my shooting style.