Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK350 features 29″ VIKORE Performance Shaftÿ shaft, Black with brown speck Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK350 Cue
$625.00
Viking VIK350 pool cue featuring 29″ VIKORE Performance Shaftÿ shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | White |
| Shaft | 29" VIKORE Performance Shaftÿ |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | Birdseye maple, American Cocobolo, and West African Ebony, African Zebrawood rings at joint and on the butt plate. |
| Forearm | Coffee stained maple |
| Wrap | Black with brown speck Irish linen |
| Butt Sleeve | Birdseye maple, American Cocobolo, and West African Ebony, African Zebrawood rings at joint and on the butt plate. |
| Butt Plate | Black high impact modified acrylic with silver Viking logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







