Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action VAL21 Value features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action VAL21 Value Cue
$103.00 Original price was: $103.00.$92.70Current price is: $92.70.
Action VAL21 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Red, Tan, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar with silver ring |
| Forearm | Burgundy stained Maple with four white overlay points |
| Butt Sleeve | Burgundy stained maple with four white overlay rectangles |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Athena ATH11 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELSNK13 Snooker Cue
Rated 4.79 out of 5$215.00Original price was: $215.00.$193.50Current price is: $193.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBT01 Big and Tall Cue
Rated 4.76 out of 5$499.00Original price was: $499.00.$449.10Current price is: $449.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Red & Tan to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22A Case
Rated 4.83 out of 5$169.00Original price was: $169.00.$152.10Current price is: $152.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22J Case
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart
