Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK602 features 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK602 Cue
$520.00
Viking VIK602 pool cue featuring 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft. ViKORE shaft technology.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci MEG03 Gambler Series Jokers Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Meucci MEG03 Gambler Series Clubs Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Stealth STH431 Chameleon Paint Pool Cue$203.15
- Meucci MESW01 Red Swooped Points with Orange Maple Butt Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$570.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Blue, Tan |
| Shaft | 29" ViKORE Hard Rock Maple, 12-14" Pro Taper |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | Black collar with gold ring |
| Forearm | Teal stained curly maple |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Aqua fire pearl swirl |
| Butt Plate | Black with Silver Viking Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
3 reviews for Viking VIK602 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








John L. –
Fantastic cue, better then expected.
great cue stick, better then hoped for.
Alex R. –
Happy Customer
Great prices and service. Really like my new Viking stick!
Jim G. –
Great Stick
Looks so much better in person than in the pictures. Highly recommend