This pool cue offers quality construction for discerning players. The Balabushka GB01 features 29″ Canadian maple shaft, White with green spec Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Balabushka Pool Cues, Pool Cues
Balabushka GB01 Cue
Unknown GB01 pool cue featuring 29″ Canadian maple shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Balabushka GB02 Cue$897.75
- Balabushka GB23 Cue$1,575.00
- Balabushka GB25 Cue$863.10
- Balabushka GB26 Cue$852.39
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 5 layered tip |
| ColorSB | Green, White |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Canadian maple |
| Pin | 5/16×14 Piloted |
| Collar | Black with silver ring. Stainless steel collar |
| Forearm | Maple with four Rosewood spliced points with orange, green, and maple veneers. George Balabushka signature , Maple with four Rosewood spliced points with orange, green, and maple veneers. George Balabushka signatureÿ |
| Wrap | White with green spec Irish linen |
| Butt Sleeve | Rosewood , Rosewoodÿ |
| Butt Plate | Cream composite , Cream compositeÿ |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







