Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LHT88 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LHT88 Hybrid Cue
Original price was: $824.00.$741.60Current price is: $741.60.
Lucasi LHT88 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 11.75 Kamui Orginal Soft |
| ColorSB | Black |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| WrapType | Sport Wrap |
| Ferrule | 1" XTC High impact fiber ferrule |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel eteched with Hybrid H with black composite |
| Forearm | Mystic black |
| Wrap | G5 grip |
| Buttsleeve | None |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Warranty | Lifetime |
| Comes with case yes or no | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
9 reviews for Lucasi LHT88 Hybrid Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Dan W. –
Excellent Service, Construction and Price
I received my pool stick on time, without issues, it plays fantastic! I’ll be a returning customer!!!!
Taylor D. –
Lucasi Hybrid LHT88 Pool Pool cue
I bought the Lucasi Hybrid LHT88 pool cue a few weeks ago and ordered it with 12.75mm shaft. From the moment I got the stick and used it. I was surprised by the strike of this cue stick, it was well-built and firm. The shaft performs exactly as described and lowers deflection. The G5 Grip technology gives you a better grip and increased ball control. Overall, the price was perfect, the cue is gorgeous and was worth every dollar. My game has improved tenfold.
John P. –
Like the grip, overall a
Like the grip, overall a good cue stick.
Dan F. –
Lucasi LHT88
Incredible cue, showed up the day after ordering. Absolutely finest bang for your buck on a high performance cue. Came with newest hybrid 10 splice shaft, shoots amazing!
Casey J. –
LHT88 lucasi cue is fine
The cue is quite fine and I do love it. Silky stroke, satisfactory balance and feel, and with the soft kamui tip great ball conrtrol. The only negative for me would be the last 4 to 6″ of the butt end feels a little thick, compared to my other cues. All though the G5 grip is quite positive.
Tom M. –
Comfort! Balance! And Outstanding feel
Comfort! Balance! And Great feel to shooting! Allows me to focus on the shot and less on force a shot to the next position
Casey F. –
Best stick for the price
Always been a Muecci guy, but couldn’t find a low deflection 11.75mm. After reading reviews, and buying this Lucasi, it was well a good deal it. Premier stick I have ever owned. Never had a zero/ low deflection shaft, so took a little while to adjust. Where u aim is where the cueball goes…..no squirt, deflection, just true trajectory. And the grip feels amazing. Also appreciate the all – black, sleek design. My third stick from pool dawg. All flawless. ( got my wife a cue, and an elite heavy break cue earlier )
Bob A. –
Solid stick from tip to grip!
The LHT88 is a solid stick from tip to grip! It feels well balanced with a superb finish, ensuring a smooth and durable shot, free of vibration. The LHT88 just simply performs. It is expertly designed and engineered giving the player absolute confidence and style.
Chris D. –
Great stick
Wonderful stick.