Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LZD1 Custom features 29″ Solid Maple shaft, Black Irish linenÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Lucasi LZD1 Custom Cue
Original price was: $637.00.$573.30Current price is: $573.30.
Lucasi LZD1 pool cue featuring 29″ Solid Maple shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Tiger Everest tip, 12.75mm Tiger Everest tipÿ |
| ColorSB | Grey, Red, Tan |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Solid Maple |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Crimson stained Birdseye maple |
| Wrap | Black Irish linen, Black Irish linenÿ |
| Butt Sleeve | Crimson stained Birdseye maple and imitation bone diamonds inlays, and a black composite ring with three thin silver rings inside, Crimson stained Birdseye maple and imitation bone diamonds inlays, and a black composite ring with three thin silver rings insideÿ |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
7 reviews for Lucasi LZD1 Custom Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Jordan S. –
PoolDawg Service
PoolDawg Service Satisfied customer here.
Jim J. –
Very satisfied with PoolDawg’s service.
Extremely satisfied with PoolDawg’s service. The Lucasi cue has a good feel but the wrap could use some improvement
Taylor F. –
Great
From my perspective, wonderful
Kate B. –
Recent purchse
In my experience, the Lucasi Custom pool cue that I purchased recently has improved my game to no end. It arrived in good shape and on time. In general,I am satisfied with the purchase from PoolDawg.
Tom E. –
Purchased the Lucasi Custom LZD1
Purchased the Lucasi Custom LZD1 Pool Cue as a Gift. Customer Service was outstanding – the Representative was a really personable very patient Lady – she was both very helpful and very knowledgeable – Shipment and Delivery was good and the Gift came on time. The person for whom I purchased this Gift seemed very pleased with the Lucasi Custom LZD1 Pool Cue.
Chris S. –
Present for a friend
This was a present for a friend and he loves it! He was speechless when he opened it and used it that same night. Also, PoolDawg did precisely what they promised and it came when they said it would. Success all around. Thank you for an awesome experience and for making my friend so content!
Morgan A. –
The Lucasi LZD1
I play pool regularly at home I have an 8 foot table and this is the finest of the three I have owned. I purchased the Lucasi LZD1 stick, I couldn’t be more happier. I have learned a lot of things by just being consistently practicing drills . The Lucasi stick really feels great and I added a Pinnacle shaft since the purchase that I love the feel of it. I’m thinking of investing in I more Lucasi cue stick. I made a fantastic choice and I’m loving it.