Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LZE9 Custom features 29″ Solid Maple shaft, White Irish linen with brown specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Lucasi LZE9 Custom Cue
Original price was: $648.00.$583.20Current price is: $583.20.
Lucasi LZE9 pool cue featuring 29″ Solid Maple shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Tiger Everest tip, 12.75mm Tiger Everest tipÿ |
| ColorSB | Brown, Grey, Tan |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Solid Maple |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Walnut stained Birdseye maple with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ring , ÿWalnut stained Birdseye maple with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ringÿ |
| Wrap | White Irish linen with brown specks , White Irish linen with brown specksÿ |
| Butt Sleeve | Ebony with white and mother-of-pearl inlays with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings, Ebony with white and mother-of-pearl inlays with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver ringsÿ |
| Butt Plate | Black Implex plastic with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
9 reviews for Lucasi LZE9 Custom Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Jim P. –
Great Cue!
I must admit, only had it for about 2 weeks now but I’ve really enjoyed shooting with it. It seems really solid as well and you’ve got to love the uni lock system! Thanks PoolDawg and Lucasi!
John A. –
Really like it!
I am extremely pleased with this pool cue. It has a terrific feel to it. It hits really well and is very effortless. I would endorse to my friends and for the price you can’t beat it.
Jen L. –
Appreciate my new Lucasi Custom,
Truthfully, love my new Lucasi Custom, Great service, Terrific Price.
John H. –
Lucasi custom
This pool cue is nice-looking and feels fantastic. The low deflection shaft has given me a lot more confidence to work the cue stick ball. It really performs. I also shoot with a McDermott G core, but this Lucasi is my favorite by far.
Jordan N. –
Lucas LZE9
This pool cue is great! Appears great and the strike is just right I’m really happy with this cue stick! Thank you
Alex H. –
Am thrilled with it
Love it Money well spent.
Mary T. –
terrific cue. lovely minimal design,
amazing stick. gorgeous minimal design, and extremely effectively made
Jordan E. –
Lovely pool cue Performs superb Fast
Beautiful cue. Plays excellent. Prompt easy shipment.
Riley F. –
Received my pool cue over
Received my pool cue stick over a week ago and I love it. It’s everything they said it was and my game has excelled. I’ve been playing almost every other night and I’m getting compliments every where I go on how nice my cue looks. I have a couple of buddies that are now looking to purchase a new Lucasi. Thanks pool dawg and I will be purchasing a breaking stick next. Your service is excellent and delivery is always quick. I look forward to doing more business with you. Thanks again.