Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LZC11 Custom features 29″ Solid Maple shaft, Curly Maple Handle, no wrap wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LZC11 Custom Cue
Original price was: $593.00.$533.70Current price is: $533.70.
Lucasi LZC11 pool cue featuring 29″ Solid Maple shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Tiger Everest tip, 12.75mm Tiger Everest tipÿ |
| ColorSB | Brown |
| WrapType | Wrapless |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Solid Maple |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Super Birdseye Maple |
| Forearm | Exotic Rengas |
| Wrap | Curly Maple Handle, no wrap |
| Butt Sleeve | Exotic Rengas |
| Butt Plate | Birdseye with Lucasi Custom Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
