The brown stained Birdseye Maple on the Action Starter 04 pool cue gives it a natural appearance. Stainless steel rings provide a subtle design against the hardrock maple shaft, brown stained Birdseye Maple forearm and white composite plate. Backed by superior craftsmanship and high quality materials, this is a perfect cue stick for beginner players who prefer the compact, solid hit of a wood-to-wood joint. Best of all, it is very affordable priced. Satisfaction is guaranteed with all Action cues.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action STR04 Starter Cue
Rated 4.78 out of 5 based on 9 customer ratings
$115.00 Original price was: $115.00.$103.50Current price is: $103.50.
‘- TIP: 13mm leather tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Brown stained hard rock maple
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite
– BUTT SLEEVE: Brown stained hard rock maple
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Brown, Tan |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Brown stained hard rock maple |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Brown stained hard rock maple |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH46 Cue – 19 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Brown & Tan to match your cue
-
-
-
-
-
-
Elite 2×2 Vintage Hard Case ECV22 Chestnut
Rated 5.00 out of 5$345.00Original price was: $345.00.$310.50Current price is: $310.50. Add to cart -
-
Elite Vintage Pool Cue Case, 3×5, Chestnut
Rated 4.60 out of 5$399.00Original price was: $399.00.$359.10Current price is: $359.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







