Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR31 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Brown with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin Pool Cues, Pool Cues
Griffin GR31 Cue
Griffin GR31 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Griffin GR65 Pool Cue$247.50
- Griffin GR40 Pool Cue$247.50
- Griffin GR48 Cue$260.10
- Griffin GR42 Cue$247.50
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044080, 822114044097, 822114044103, 822114044110 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Brown, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Black stain with Maple and black design and light brown splices leading up to a white diamond. |
| Wrap | Brown with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Maple and black design encasing light brown and white design |
| Butt Plate | Black composite with silver Griffin logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Athena ATH04 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Black & Brown to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







