Elite cues offer solid performance with classic styling at competitive prices. The Elite EP39 features 29″ AAA grade Canadian hard rock maple shaft, None – matte black finish wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Elite Pool Cues
Elite EP39 Cue
Original price was: $185.00.$166.50Current price is: $166.50.
Elite EP39 pool cue featuring 29″ AAA grade Canadian hard rock maple shaft. traditional construction.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114039765, 822114039772, 822114039789, 822114039796 |
| Tip | 13mm Tiger Everest tip |
| ColorSB | Red |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| Shaft | 29" AAA grade Canadian hard rock maple |
| Pin | 3/8 x 10 |
| Collar | Black matte collar with double silver rings |
| Forearm | Burgundy stained with matte finish |
| Wrap | None – matte black finish |
| Butt Sleeve | Burgundy stained with matte finish |
| Butt Plate | Black matte with gold Elite logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | 1 Year Limited Manufactures |
| Made in | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
844 408 3056
Hot Deal







