This pool cue offers quality construction for discerning players. The Summit SUML12 features 29″ hard rock maple, 12″ pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. shaft, Black leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Sale!
Pool Cues, Summit Cues
Summit SUML12 Cue
Original price was: $319.00.$287.10Current price is: $287.10.
Unknown SUML12 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 12″ pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. shaft. reliable performance.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 12.5mm Kamui Clear Soft |
| Ferrule | 22mm XTC low deflection ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 12" pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Stainless steel with silver ring |
| Forearm | Black with berry stained maple with alternating black and white points overlay- with opal diamond design |
| Wrap | Black leather wrap |
| Buttsleeve | Berry stained maple |
| Butt Plate | Black with silver ring with silver foil Summit logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Limited |
| Brand |
844 408 3056
Hot Deal







