This pool cue offers quality construction for discerning players. The Summit SUML16 features 29″ hard rock maple, 12″ pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. shaft, No wrap wrap for exceptional playability.
Pool Cues, Summit Cues
Summit SUML16 Cue
Unknown SUML16 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 12″ pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 12.5mm Kamui Clear Soft |
| Ferrule | 22mm XTC low deflection ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 12" pro taper. 30mm light weight hybrid cored tenon. |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Stainless steel with silver ring |
| Forearm | Black with honey stained maple with alternating black and silver foil points- with silver foil diamonds with black accents |
| Wrap | No wrap |
| Buttsleeve | Black with honey stained maple with alternating black and silver points- with silver foil diamonds with black accents |
| Butt Plate | Black with silver ring with silver foil Summit logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Limited |
| Brand |
844 408 3056
Hot Deal







