Lucasi LPCF1 Pinnacle Carbon Fiber Shaft. 12.5mm diameter with layered leather tip. 29″ aerospace-grade carbon fiber construction for maximum accuracy and consistency. Shop the Lucasi LPCF1 Pinnacle Carbon Fiber Shaft – 12.5mm at Quarter King Billiards. Free shipping on orders over $99.
Sale!
Carbon Fiber, Shafts
Lucasi LPCF1 Pinnacle Carbon Fiber Shaft – 12.5mm
Original price was: $499.00.$449.10Current price is: $449.10.
Lucasi LPCF1 Pinnacle Carbon Fiber Shaft. 12.5mm diameter with layered leather tip. 29″ aerospace-grade carbon fiber construction for maximum accuracy and consistency.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| ShaftSize | 12.50mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Tip | 12.5mm layered leather tip |
| Ferrule | White Juma |
| Shaft | 29" aero-space grade cabon fiber composition |
| Pin | 3/8 x 10 |
| Select an option | 10, 14, 18, RADIAL, UNILOC |
8 reviews for Lucasi LPCF1 Pinnacle Carbon Fiber Shaft – 12.5mm
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal




Rick D. –
Great service, great product !
Honestly, great service, excellent product ! Slow delivery to international site
Sue R. –
5 stars
5 stars Very pleased.
Jim S. –
Lucas I upgrade
Terrific upgrade. Super service. Very speedy delivery Very pleased.
Mike M. –
Excellent feel
Honestly, i absolutely appreciate this shaft. The taper, feel, sound, and appearance is all to my liking. I find it controllable and predictable under gentle and energetic shots. It seems to produce only the tiniest deflection – about half compared to my maple Shaft. It appears stunning on my black Lucasi Custom Hybrid butt. In my cue rack, its eyed by anyone who wants to play. Fit to lucasi butt amazing, was as expected. The shaft taper is perfect for me, and inlike the tip. Nickle radius is my prefered. The white tip plate makes the tip easy to spot in peripheral vision. I CAN’T imagine how much better it could get.
Alex A. –
Lucasi pinnacle shaft
Shaft has good craftsmanship. Very delighted with craftsmanship and tip upgrade.
Mike J. –
Lucasi Pinnacle Carbon Fiber Shaft
I appreciate the Lucasi Pinnacle, this is the best and it fits perfectly on my Lucasi LZD1, I shoot a lot of drills to improve my game I have a video of me running all seven. I love it and will continue to purchase from Pool Dawg you guys rock.
Amy L. –
rapid service & $$$
In my experience, great service getting my new pinnacle carbon fiber shaft lucasi and pool dog excellent price thank you.
Steve T. –
lucasi pinnacie carbon fiber shaft
great upgrade from my lucasi custom improve my game 100% thanks pool dog