Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATHXS Shaft features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Shafts, Standard Shafts
Athena ATHXS Cue Shaft
Athena ATHXS pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
|---|---|
| UPC | 822114021166 |
| Brand | |
| Tip | 13mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Stainless steel collar and a black composite ring with a thin silver ring inside |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Limited 1 year Manufacturer |
| Select an option | A |
