McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott Stinger NG01 Jump/Break features 29″ hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12″ pro taper shaft, None wrap for exceptional playability.
Sale!
Break Cues, McDermott Pool Cues
McDermott Stinger NG01 Jump/Break Cue
Original price was: $485.00.$436.50Current price is: $436.50.
McDermott NG01 pool cue featuring 29″ hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12″ pro taper shaft. G-Core.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm Phenolic |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Pink, Yellow |
| Shaft | 29" hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12" pro taper |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | No Collar |
| Forearm | Maple with four recon ebony and yellow veneer points, quick-release joint for jump cue , Maple with four recon ebony and yellow veneer points, quick-release joint for jump cueÿ |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Rosewood , Rosewoodÿ |
| Butt Plate | Cream composite with gold McDermott logo , Cream composite with gold McDermott logoÿ |
| Bumper | Black rubber with McDermott logo, Black rubber with McDermott logoÿ |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







