McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott Stinger NG06 Jump/Break features 29″ Stinger Break Jump shaft shaft, None wrap for exceptional playability.
Sale!
Break Cues, McDermott Pool Cues
McDermott Stinger NG06 Jump/Break Cue
Original price was: $440.00.$396.00Current price is: $396.00.
McDermott NG06 pool cue featuring 29″ Stinger Break Jump shaft shaft. G-Core.
-
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13.25mm phenolic tip |
| Ferrule | "Stinger stem" through ferrule, 1/2" Ivorene-3 fiber linen |
| ColorSB | Black, Tan, Yellow |
| Shaft | 29" hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12" pro taper, 29" Stinger Break Jump shaft |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | No Collar |
| Forearm | Black painted Maple, Black with yellow "Stinger" graphic overlay |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black and white honeycomb pattern graphic with Stinger bee logo, Black with yellow "Stinger" graphic overlay |
| Butt Plate | Black urethane with McDermott Logo, Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
16 reviews for McDermott Stinger NG06 Jump/Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Pat D. –
Great Cue / Great Service !!
I always use PoolDawg because I like the return policy if I need it.
Steve S. –
Great power and control
Awesome cue
Beth N. –
Review
Package was delivered on time with no damage.
Steve N. –
So glad I purchased this
In my experience, so glad I purchased this cue! I have not jumped with it yet but my breaks have improved with this cue
Mary G. –
McDermott NG06 J/B Pool cue
Without a doubt, i bought this cue stick because I can’t justify paying so much for a break stick with a carbon fiber shaft. This cue has a stiff taper that takes a little getting used to. But it is rock solid, and has fantastic feel. Jump’s properly too. Like anything else, improving your break requires practice. Most players would be better served practicing their aiming and hitting the head ball solid before shelling out $700 for a carbon shafted break pool cue. This is a excellent j/b cue stick.
John F. –
First jump break stick
I am very pleased with the stick improved by breaking dramatically I haven’t tried to jump yet but I will soon truly satisfied
Rick L. –
Excellent pool cue
I highly suggest this cue for all skill levels of play. Superb for breaking and simple to learn to or consistently make jumps with.
Sam T. –
Excellent experience
Fantastic service, prompt shipping. The cue came in perfect condition. I’ll definitely shop at Pooldawg again.
Karen J. –
It performs ok but has
It performs ok but has a weird sound on impact with the cue ball.
Sue G. –
Break cue
Truthfully, this cue breaks really well. Usually pocket ball on every break.
Jordan G. –
Breaks great jumps reliable
Breaks great jumps solid
Tom J. –
Buy this!!!
In my experience, adore this stick, I’m sinking 1-2 more balls off the break with it! I would vouch for this cue to anyone that’s wants more out of their breaks!
Steve R. –
Pool Dawg was so easy
Pool Dawg was so simple to purchase my stinger break cue jump stick from. Value was the cheapest I found and the pool cue was delivered quick and packaged perfectly! 👏👏👏
Mary P. –
Great cue, zero issues with it.
It’s been great so far. The Jumping has been a little subpar but I really think that’s more of a me trouble, than a cue problem. If good contact is made it’ll jump at pretty much any angle you need to bridge in, however because I’m a taller person with longer arms I think It’s a bit short for my stroke. I’ll be interested to see how long the “stinger” tip last and how much of a pain it’ll be to change that since it’s stemmed. Other than that, outstanding stick. Definitely worth the money if you’re growing into pool. I don’t think it’ll be my forever stick though.
Jen F. –
Oreder
Advanced player been playing since I was a preteen
Taylor H. –
Great break Que!
Truthfully, the Que does a great job of scattering the balls. The first time I used it, the break was so good I ran all the balls (on an eight ball game) except the eight. It is a good stick! PoolDawg provided quick service and I received it promptly.