Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIKC Break features 29″ V CRUSH Hard Rock Maple, Conical “CRUSH” Taper shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Break Cues, Pool Cues, Viking Cues
Viking VIKC Break Cue
$400.00
Viking VIKC pool cue featuring 29″ V CRUSH Hard Rock Maple, Conical “CRUSH” Taper shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Viking Phenolic Tip |
| Ferrule | Black Phenolic Ferrule |
| ColorSB | Black, Silver |
| Shaft | 29" V CRUSH Hard Rock Maple, Conical "CRUSH" Taper |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | None |
| Forearm | Black painted Michigan maple |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Black painted Michigan maple with silver "CRUSH" logo |
| Butt Plate | Black with Silver Viking Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
13 reviews for Viking VIKC Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Mike M. –
Viking Crush Break cue
Love it. Great break pool cue. Durable break every time!
Jen D. –
New Viking crush break cue
Truthfully, love my new break cue. Really like all my Viking cues
Mary S. –
Viking crush
Really like the stick. First Viking stick I have owned and not a disappointment. Thanks
Taylor R. –
Viking Crush Break Cue
Really lovely for the value. I ordered this stick and an Elite case and couldn’t be happier with Pool Dawg and their prices
Dave F. –
CRUSH IS RIGHT!!!!
I’ve never used a break cue like this one. I consistently have great breaks all while potting 2-3 balls each time. The english on this break cue is absolutely amazing. Never seen anything like it. It’s a must have addition to any players arsenal.
Lisa T. –
Great break cue
Wonderful breaking cue. I usually pocket 1-2 balls and Im a SL3
Amy W. –
Break Cue
The Viking Crush is AS advertised wonderful breaks with just a firm stroke. Another excellent Viking purchase!
Amy H. –
Excellent Breaks Easy
Makes breaking easy with the hard tip and a comfortable shaft. Really easy to adapt to.
Rick K. –
Excellent pool stick
Excellent pool cue
Mike L. –
Really good breaking pool cue .
Really good breaking cue stick .
Mary A. –
Viking Crush Crushes it
Bought this stick for my team and the few that use it, love it! They are breaking better racks and getting more confident in breaking each week. 10/10 recommend
Karen L. –
Viking Crush break cue
I have owned various Viking cues and I really like them. The Viking Crush is a good break cue stick, but I’m not sure I can recommend it at around $400. I think there are other break cues out there for $200 or less that are just as fine when it comes to breaking. As always, the buying experience with PoolDawg was top notch.
Amy B. –
Wicked Break Cue
This Viking Crush break cue, is awesome. It has thenperfect balance needed for breaking. You can adjust the weight if need. I personally break with a 19oz, but here recently. I have been trying to find a sweet spot. So, I order all the weight bolts and just add the . 5 oz. Buy just adding that little weight bolt. My breaking is more accurate and more controlled. Thank you again PoolDawg.