Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIKCBJ Break/Jump features 29″ V CRUSH Hard Rock Maple, Conical “CRUSH” Taper shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Break Cues, Pool Cues, Viking Cues
Viking VIKCBJ Break/Jump Cue
$420.00
Viking VIKCBJ pool cue featuring 29″ V CRUSH Hard Rock Maple, Conical “CRUSH” Taper shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Viking Phenolic Tip |
| Ferrule | Black Phenolic Ferrule |
| ColorSB | Black, Grey, Tan |
| Shaft | 29" V CRUSH Hard Rock Maple, Conical "CRUSH" Taper |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | None |
| Forearm | Black painted Michigan maple |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Black painted Michigan maple with silver "CRUSH" logo |
| Butt Plate | Black with Silver Viking Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
8 reviews for Viking VIKCBJ Break/Jump Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Steve B. –
Turtle from Tallahassee
I have to say, hold my beer, leaving my house for pool league and as soon as I stepped out of my house UPS shows up with my brand new Vicking Crush, couldn’t have been better timing. Second break ever with it I snapped the 9. Thanks Pool Dawg your the best.
Riley B. –
Viking Crush
So far scatters balls pretty good, use speed not power and you’ll get an awsome spread. Overall I’m satisfied.
Steve K. –
Effortless power
To be frank, added Samsara tip and it is phenomenal. Effortless power on the break and simple jumping. The ease of the break takes a little getting used to as the pool cue ball literally slingshots off the tip. Too much force will pop the pool cue ball loose. Great cue and truly satisfied. I would highly recommend as a outstanding cost alternative to the BK Rush.
Ann H. –
jump/break cue
I have to say, cue operates amazing, still working on getting good jumps consistently, but getting better.
Ann S. –
Solid break/jump cue from Viking
Really good combo break/jump cue at a great cost. I have just gotten back into shooting pool after 20+ years and needed a good break cue stick. I play in the APA so I don’t need to use the jump cue as of yet but eventually I will need one. This stick fit the bill perfectly. The price was just right for me. Viking cues have always been very robust. Not to mention the ordering process was simple & easy and Pooldawg made sure to take great care in shipment it to me. Thanks a bunch!
Jesse F. –
Crush Viking break jump stick
Without a doubt, i adore the look, the feel. The construction it wonderful and its enhanced my game alot
Sarah L. –
Great cue
Without a doubt, superb alternative for someone who doesn’t play as much. Great break/jump cue stick. I would endorse it to anyone who is needing a break/jump pool cue and doesn’t want to spend more than $450
Amy R. –
Great alternative
Great alternative for someone who doesn’t play as much. Great break/jump cue. I would suggest it to anyone who is needing a break/jump cue.