This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS50 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black with white spec Irish linenÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss JOS50 Cue
Original price was: $570.00.$484.50Current price is: $484.50.
Unknown JOS50 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Joss JOSTHBLK Ironwood Thor Hammer$306.00
- Joss JOSXS Shaft$174.25
- Joss JOS74 Cue$484.50
- Joss JOSNXS Natural Shaft$267.75
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | Black, Brown, Tan |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Curly maple or Flame birch with Cocobolo points encasing inlaid pearl notched diamonds outlined in black , Curly maple or Flame birch with Cocobolo points encasing inlaid pearl notched diamonds outlined in blackÿ |
| Wrap | Black with white spec Irish linen, Black with white spec Irish linenÿ |
| Butt Sleeve | Black with Cocobolo band maple rectangles encasing inlaid pearl notched diamonds outlined in black alternating oval inlaid pearl, Black with Cocobolo band maple rectangles encasing inlaid pearl notched diamonds outlined in black alternating oval inlaid pearlÿ |
| Butt Plate | White Herculite with black Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
6 reviews for Joss JOS50 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Bob P. –
Beautiful cue!
In my experience, this cue is a absolute beauty! fit and finish is amazing, the cue provides a very solid contact.
Tom E. –
Jos50
In my experience, best stick ever owned. Pure and robust hit. Appears amazing. Pooldawg was extremely quick with the shipping and communication was second to none. Will definitely be doing business with them again
Jim M. –
Jos50 – Absolutely “Joss”
In my experience, first, I need to give credit to the sales team. Really supportive group. They gave that old-school vibe when people were important. Made me feel like they’re not just there to take my money. They were helpful to the end. They aslo shipped my stick on the same day, so yay! Now, the cue. The cue stick is absolutely stunning. Finish is flawless. Weight is flawless. I was almost afraid to shoot with it. I didn’t feel worthy. But that only lasted for 30 seconds. Of course I shot with it and OMG, this baby showed up to work. It’s not only gorgeous, it hits like a dream. I thought the resin joint will soften the hit but no. This cue stick hits stiff like a Joss should, like there’s Viagra on the chalk. Very robust cue and worth every penny. I would definitely endorse this cue to those who are worthy.
Taylor K. –
Joss JOS50 pool stick
This is a really lovely stick. If anyone is thinking of buying this cue be advised that the standard shaft is pleasant, but in order to improve your game, you should consider upgrading to the Joss Natural shaft. This is a great shaft. The hit this cue has is a typical Joss hit. It is a quite robust hit that has excellent feedback. You really cannot go wrong. I have 3 Joss cues and they all play great. As always the service from PoolDawg was fantastic.
Pat C. –
Craftsmanship product… Quality service!
Quite high construction cue. I like traditional styling which Joss excels at. I bought a Mcdermott defy shaft for it and it fit like it was made for it. The joint collar was perfectly flush. Just make sure you get the .843 diameter if you want to do the same thing.
Chris G. –
JOS50
Am thrilled with this cue! I even purchased a Cuetec Cynergy 11. 8, and it’s the ultimate weapon.