McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G605 features 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design shaft, None wrap for exceptional playability.
McDermott G605 Cue
$1,140.00 Original price was: $1,140.00.$1,026.00Current price is: $1,026.00.
McDermott G605 pool cue featuring 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design shaft. G-Core.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm, Navigator Black Medium |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Blue, White |
| Shaft | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Birdseye maple with recon ebony, turquoise and ivory points , Birdseye maple with recon ebony, turquoise and ivory pointsÿ |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Birdseye maple with recon ebony, turquoise and ivory diamonds, Birdseye maple with recon ebony, turquoise and ivory diamondsÿ |
| Butt Plate | Black composite with gold McDermott logo, Black composite with gold McDermott logoÿ |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
2 reviews for McDermott G605 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Athena ATH54 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH51 Cue
Rated 5.00 out of 5$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH55 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action ACT152 Exotic Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue & White to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart -
-
-
-
844 408 3056
Hot Deal








Ann H. –
Amazing Dawg!!!
Truthfully, pool Dawg is Amazing to deal with. I call in and the rep was quite personable and helpful. Got me what I wanted when I wanted it. He even found me a discount.
Ann W. –
Beautiful cue
This was my first McDermott cue, I loved the colors and the lines of it, they did this beautifully. The G-core shaft performs reliable, better than most other cues that I’ve used. I did purchase an I-2 shaft to go along with this cue and I’ll review that on its own, but this cue stick and it’s playability made me purchase another McDermott cue and will continue to support McDermott and endorse them to anyone who is looking for a new cue. I won’t be choosing another manufacturer for any future cues.