Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw OL07 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Brown stacked leather wrapÿ wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Outlaw OL07 Cue
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OL07 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114009270, 822114009287, 822114009294, 822114009300 |
| Tip | 13mm 7-layered tip |
| ColorSB | Brown, Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe and tribal inspired designs "branded" by hand using a blowtorch , Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe and tribal inspired designs "branded" by hand using a blowtorchÿ |
| Wrap | Brown stacked leather wrap , Brown stacked leather wrapÿ |
| Butt Sleeve | Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe inspired designs "branded" by hand using a blowtorch |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in |
Related products
-
-
Action IMP69 Impact Cue
Rated 5.00 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
-
-
Balabushka GB02 Cue
$997.50Original price was: $997.50.$897.75Current price is: $897.75. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Brown & Red to match your cue
-
-
-
-
Pro Line Navy 2X4 Hard Case
Rated 5.00 out of 5$389.00Original price was: $389.00.$349.00Current price is: $349.00. Add to cart -
-
Pro Line Navy 4X8 Soft Case
Rated 5.00 out of 5$399.00Original price was: $399.00.$359.00Current price is: $359.00. Add to cart -
-
844 408 3056
Hot Deal







