Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw OL56 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Brown stacked leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Sale!
Outlaw Cues, Pool Cues
Outlaw OL56 Cue
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OL56 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Brown |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Brown Stained Maple With Cascading Dreamcatchers and Spade "Branded" by hand using blowtorch |
| Wrap | Brown stacked leather wrap |
| Butt Sleeve | Brown Stained Maple and Dreamcatcher with Eagle "Branded" by hand using blowtorch |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Athena ATH46 Cue – 20 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options -
-
Athena ATH46 Cue – 21 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options -
-
Athena ATH46 Cue – 18 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options
Complete Your Setup
Cases in Brown to match your cue
-
-
-
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Flames
Rated 4.75 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Guns
Rated 5.00 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 2×2 Case OLH22 Flames
Rated 4.89 out of 5$175.00Original price was: $175.00.$157.50Current price is: $157.50. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal





