Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw Original OL57 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Brown stacked leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Sale!
Outlaw Cues, Pool Cues
(2 customer reviews)
Outlaw Original OL57 Cue
Rated 4.50 out of 5 based on 2 customer ratings
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OL57 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Brown, Tan |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Brown stained maple with "arrow" design branded by hand using a blowtorch |
| Wrap | Brown stacked leather wrap |
| Butt Sleeve | Brown stained maple with "mountain and cowskull" design branded by hand using a blowtorch |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in |
2 reviews for Outlaw Original OL57 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH46 Cue – 17 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Athena ATH46 Cue – 18 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options
Complete Your Setup
Cases in Brown & Tan to match your cue
-
-
-
-
-
-
Elite 2×2 Vintage Hard Case ECV22 Chestnut
Rated 5.00 out of 5$345.00Original price was: $345.00.$310.50Current price is: $310.50. Add to cart -
-
Elite 3×5 Vintage Hard Case ECV35 Chestnut
Rated 4.60 out of 5$399.00Original price was: $399.00.$359.10Current price is: $359.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







Jordan C. –
OL57 pool cue
I like it and believe it will improve my game, it has some already No complaints.
Jordan D. –
Pool stick
Great stick