Spartan cues deliver battle-ready performance with innovative carbon fiber technology at competitive prices. The Spartan SPR02 features 29″ 10-piece Radial Construction Low deflection Pro taper shaft, Wrapless- Slate Grey Stained Birdseye Maple, Inlay Material: Micarta and Blue Pearl and Stainless Steel Spearheads wrap for exceptional playability. The low-deflection shaft technology provides increased accuracy on cut shots and english applications. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Spartan SPR02 Cue
$899.00
Spartan SPR02 pool cue featuring 29″ 10-piece Radial Construction Low deflection Pro taper shaft. Victory carbon fiber shafts by Whyte Carbon.
-
| Weight | 3.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5 × 35 in |
| UPC | 822114037211 |
| Tip | 12.75mm Kamui Black Soft Tip |
| ColorSB | Blue, Grey, Tan |
| Ferrule | Pro Style XTC |
| Shaft | 29" 10-piece Radial Construction Low deflection Pro taper |
| Collar | Stainless Steel acid burned Spartan helmet with back and silver ring collar |
| Forearm | Slate Grey Stained Birdseye Maple, Inlay Material: Micarta and Blue Pearl and Stainless Steel Spearheads |
| Wrap | Wrapless- Slate Grey Stained Birdseye Maple, Inlay Material: Micarta and Blue Pearl and Stainless Steel Spearheads |
| Buttsleeve | Slate Grey Stained Birdseye Maple, Inlay Material: Micarta and Blue Pearl and Stainless Steel Spearheads |
| Butt Plate | Acid Burned Stainless Steel Spartan logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Lifetime |
| Pin | Uni-Loc |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
2 reviews for Spartan SPR02 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Lisa N. –
SPR02
I must admit, this is an amazing cue. Other than the fact that it is nice-looking, it has good balance and amazing feel. Shipped out faster than I expected. Thanks PoolDawg!
Kate W. –
I adore the design and
I am impressed by the design and build quality of the stick. I’m still getting used to the tip size. I’m used to smaller than the 12. 75 tip but it cues excellent.