Scorpion cues deliver proven durability and power at accessible price points, built for players who demand reliable performance. The Scorpion SCO116 features 29″ Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) shaft, None – Gloss black wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Pool Cues, Scorpion Cues
Scorpion SCO116 Cue
Original price was: $229.00.$206.10Current price is: $206.10.
Scorpion SCO116 pool cue featuring 29″ Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) shaft. durable construction.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12mm Aculeus layered tip with carbon fiber pad |
| ColorSB | Black, Grey |
| Ferrule | 10mm XTC |
| Shaft | 29" Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) |
| Pin | Inox |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Black to grey ombre with honeycomb design |
| Wrap | None – Gloss black |
| Butt Sleeve | Black to grey ombre with honeycomb design |
| Butt Plate | Black with Scorpion logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
16 reviews for Scorpion SCO116 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Sarah G. –
Better than I anticipated
This stick looks allot better in person. The shaft is also better than previous shafts that I used. I love it!!!
Sam F. –
Lovely stick.
I ordered this stick for my brother. It’s really nice.
Jim L. –
Fantastic cue. straight, sleek and
In my experience, fantastic cue. straight, sleek and seamless.
Dave W. –
I love it just kick
From my perspective, i appreciate it just kick some butt with it last night
Rick E. –
Nice product!
I have to say, very effectively made. Balanced and consistent! Fantastic customer service and 1st rate transaction.
Sam M. –
Amazing Cue stick and Service
This is my first non-stock cue stick I’ve played with and I love the feel of it. I never had any direct correspondence with PoolDawg but, item arrived promptly. Will definitely order from them again.
Karen M. –
Service was excellent and the
To be frank, service was excellent and the cue arrived earlier than expected.
Amy S. –
Excellent stick
Great price for a fantastic stick
Sue P. –
Excellent beginner to Intermediate cue!
The cue has been great so far! I’ve been using Scorpion cues for a while and this new cue has been everything I was expecting and more. I like that there is an option to engrave text to the cue which only adds to the personalization aspect and gives me a sense of pride in my playing.
Taylor A. –
Great cue
The scorpion sc0116 pool cue Is a superb pool cue. does what I need it to do tip is hard to get used too overall best cue I’ve ever purchased so far.
Lisa J. –
Good looking que
So I’ve yet to actually use it I happen to do HVAC work so I’m exhausted by the time I get home but I can’t wait to test it out thanks pool dawg
Mary A. –
Very awesome stick. Looks great,
Without a doubt, very awesome stick. Looks great, feels awesome. Weight is perfect. Cue is high quality. Color is incredible as properly. Graphics are really pleasant looking.
Jordan B. –
Customer satisfaction
From my perspective, great stick. Had a problem with the tip.called customer service had to start league in 10 days . 8 days later back better than ever.i will be purchasing more from here.
Riley M. –
The scorpion cue i got
The scorpion cue i got is nice but has no handle grip, Delivery to EU takes too long but its ok as long as it arrives, the color of the cue is reliable and the feel is ok it just lacks in handle grip.
Jim N. –
Excellent price point
I have to say, amazing cue!
Pat B. –
Scorpion SCO116
I love this cue. It hits solid and every time my stroke is correct I get exceptional stick ball control. I would highly recommend this cue, especially at this price.