Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK352 features 29″ VIKORE Performance Shaftÿ shaft, None, coffee stained maple wrap for exceptional playability. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK352 Cue
$550.00
Viking VIK352 pool cue featuring 29″ VIKORE Performance Shaftÿ shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Red |
| Shaft | 29" VIKORE Performance Shaftÿ |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | None |
| Forearm | Birdseye maple with four inlaid coffee stained inlaid points |
| Wrap | None, coffee stained maple |
| Butt Sleeve | Coffee stained maple |
| Butt Plate | None, silver Viking logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







