Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK503 features 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft, Black with blue speck Irish Linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK503 Cue
$530.00
Viking VIK503 pool cue featuring 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Black, Blue, Grey |
| Shaft | 29" ViKORE 12-14" pro taper, not piloted |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | Gold w/ Ocean Glow Premium Pearl and thin black and gold rings |
| Forearm | Double Wash Ocean Blue and Yellow Sunflower stain on Birdseye maple |
| Wrap | Black with blue speck Irish Linen |
| Butt Sleeve | Ocean Glow Premium Pearl material with gold and black rings |
| Butt Plate | Black with silver Viking USA logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
9 reviews for Viking VIK503 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








John C. –
Fantastic Cue
This is a outstanding cue as I bought it march of last year, now the only problem is that my shaft has recently broke and its been a pain to find a new shaft with the 5/16×18 qr pin. Otherwise robust stick. Highly recommend
Mary J. –
Everything arrived quick. Amazing stick
Everything arrived quick. Stellar stick choices and much more thanks pool dawg
Beth C. –
Great service and great shipping!
Everything showed up quickly and as expected. Thanks!
Steve C. –
Awesome experience!
I must admit, i will recommend PoolDawg to any and every pool player who is shopping for pool cue! Kevin was so helpful and really prompt in his responses when I would call in relation to my order. The initial pool pool cue that I ordered was in stock, but unbeknownst to me was damaged, so PoolDawg reached out to manufacturer and placed an order thru them! Fantastic awesome awesome customer service skills! And they gave me a lot of freebie items with my order which was a plus!
Kate J. –
My games got a little
My games got a little better with my new q
Jim K. –
Good service!
I had an email conversation with an employee and they were truly helpful, I wish I saved the email, I believe the name was Christian? Anyway this employee helped me out and actually sent a picture of the cue that I wanted to order to make sure it looked like the advertisement picture, actually saved me a ton of trouble, because the previous pool cue of interest looked a lot different in design and I ended up purchasing this model. The product was securely packaged and was delivered in what seems to be perfect condition. Truly happy with the cue so far, remember to register on Vikings website for the lifetime warranty!
Riley R. –
Shoots like a dream!
Not only is this cue stick lovely to look at, its even more beautiful to shoot with. Very low vibration during shots and the colors and details are gorgeous. A nicely crafted cue stick for a great value.
Jesse K. –
Truly very pleased with my
Very very pleased with my new Viking stick
Taylor C. –
Great Purchase
This Viking VIK503 pool cue stick I just purchased from PoolDawg is amazing. I couldn’t be happier with the product and the experience. Thanks!