Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIKB0307 Bedlam Series features 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft, Black with white specs Irish linen wrap wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIKB0307 Bedlam Series Cue
$620.00
Viking VIKB0307 pool cue featuring 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft. ViKORE shaft technology.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci MEG03 Gambler Series Jokers Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Meucci MEG03 Gambler Series Clubs Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Stealth STH431 Chameleon Paint Pool Cue$203.15
- Meucci MESW01 Red Swooped Points with Orange Maple Butt Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$570.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest Laminated Tip |
| Ferrule | 3/4" Viking Super Ferrule |
| Shaft | 29" ViKORE Hard Rock Maple, 12-14" Pro Taper |
| Pin | Viking 5/16 x 18 Quick-Release |
| Collar | Black collar with gold ring |
| Forearm | Blue points |
| Wrap | Black with white specs Irish linen wrap |
| Butt Sleeve | Blue and Purple |
| Butt Plate | Black with Viking logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in | |
| ColorSB | Blue, Purple |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Reviews
There are no reviews yet.