Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIKT1300 Twilight Series features 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft, Black with white specs Irish linen wrap wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIKT1300 Twilight Series Cue
$675.00
Viking VIKT1300 pool cue featuring 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft. ViKORE shaft technology.
Availability: 1 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest Laminated Tip |
| Ferrule | 3/4" Viking Super Ferrule |
| Shaft | 29" ViKORE Hard Rock Maple, 12-14" Pro Taper |
| Pin | Viking 5/16 x 18 Quick-Release |
| Collar | Black collar with gold ring |
| Forearm | Orange and Black |
| Wrap | Black with white specs Irish linen wrap |
| Butt Sleeve | Orange and Black |
| Butt Plate | Brown with Viking logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in | |
| ColorSB | Black, Orange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Reviews
There are no reviews yet.