Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LH40 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LH40 Hybrid Cue
Original price was: $689.00.$620.10Current price is: $620.10.
Lucasi LH40 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Kamui Original Soft |
| ColorSB | Black, Grey, Tan |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| WrapType | Sport Wrap |
| Ferrule | 1" XTC High impact fiber ferrule |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel collar with a thin silver ring inside a black composite ring , Stainless steel collar with a thin silver ring inside a black composite ringÿ |
| Forearm | Maple with grey, black and silver painted design , Maple with grey, black and silver painted designÿ |
| Wrap | G5 grip |
| Butt Sleeve | None |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
11 reviews for Lucasi LH40 Hybrid Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Jordan T. –
Great cue
great cue best I’ve ever used for the price
Mary E. –
Amazing deal
This is one amazing deal you get a great stick with a Kumai tip and the stick shoots truly effectively and on top of it you get a jump pool cue of 130$ value for free! Cant go wrong fantastic site great products!
Jen R. –
My Lucasi LH40 Hybrid cue
I love this stick! Due to s theft…I was forced to replace my old LH40. Someone stole my stick, it they didn’t dtdnt steal the bag which contained another “low deflection” shaft for the LH40, as well as a “classic” 28 year old “Mucci” 19 oz. cue. I am a happy man!
Dan H. –
Excellent value
I used to play with house cues. This pool cue made my game go from 2/10 to 6/10 instantly. My backspin improved by about 200% and now i can actually use english because the deflection is so low. The cue also seems amazing. Have played for 20 hours now and had zero miscues. So I have not even took the cue to it’s limits yet and already it’s been incredible! Only downside is I cannot blame my cue anymore for misses. It’s up to me now to improve my game. 🙂
Sue M. –
Lucas Hybred
I am impressed with the feel and the action of this cue.
Karen K. –
Lucasi
Solid Pool cue. I’m still getting used to it, but everyone of by buddies like it.
Chris J. –
Truly very nice!!!
Very impressed by the look of this stick. The ordering process was so easy. I suggest this site to anyone!!
Steve E. –
Quite cool!
Without a doubt, the cue stick plays excellent. The feel of the cue stick is unique. The look is smooth and I had expected the silver design on the cue stick butt to be raised with more texture but it was straight. The grip is lovely. Professional style. Service has been very responsive to my questions as I thought this was a break cue yet staff informed me it being a playing cue stick. I would purchase again. Thanks, Michelle, for your hard work!
Casey C. –
Great Cue❗️
I was looking to graduate from a beginner cue to one with a sport grip and low deflection shaft that would not break the bank. This was my first order with Pool Dawg and I started out by emailing them with specific questions regarding a few different cue sticks. I received a prompt and informative response from “Keven”, I placed the order and I’m loving the cue stick stick, it’s amazing! Thank you Pool Dawg!
Morgan S. –
Great!
Great!
Lisa T. –
Lucasi cue stick
Really like the stick. Looking to get a break cue. Do you guys ever have discount days? Also looking to get some chalk.