Pechauer Custom Cues, handcrafted in Green Bay, Wisconsin since 1963, represents three generations of American cue-making excellence. The Pechauer JPBRKEB Break features 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft, ÿNone wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Break Cues, Pechauer Cues, Pool Cues
Pechauer JPBRKEB Break Cue
Price range: $315.00 through $351.00
Pechauer JPBRKEB pool cue featuring 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft. ICE shaft technology.
-
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm C4+ Random color patterns, fiber-based synthetic tip |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Solid hard rock maple, 9-12" pro taper, black collar with maple dashes |
| Pin | Pechauer Speed joint |
| Collar | Stainless steel with re-inforced phenolic core , Stainless steel with re-inforced phenolic coreÿ |
| Forearm |  Ebony stained, ÿEbony stained |
| Wrap | None, ÿNone |
| Butt Sleeve | Ebony stained with Pechauer diamonds at bottom |
| Butt Plate | Cream colored |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in | |
| ColorSB | Black |
10 reviews for Pechauer JPBRKEB Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Jesse K. –
Break cue
I like this break cue, it gives a sturdy hit and has a nice balance in my hands.
Alex R. –
Gorgeous and effective.
This ebony break cue stick is beautiful. I consistently make balls on the break now, something I haven’t ever been able to do with the house cues. The tip it comes with is great. My league teammates are certainly delighted with it too. I would definitely recommend it to anyone who is interested in a break pool cue.
Amy D. –
no joke
This break stick is the truth.breaks stronger and makes more balls guaranteed.I put a samsara break tip and it takes a a few breaks to get used to it cause the weight is more towards the front but once you get used to it u will never go back I promise and if you don’t like it you must have mental issues and should just stick to losing and never break again.
Tom H. –
Best breaker out there!
Awesome cue. Every person I’ve let try this cue has been amazed. The rack explodes every time. I’m getting better spreads and dropping more balls with this cue at 50% power than I was with my Predator BK2 at full power! Completely effortless. The Black Diamond tip performs just as well as a Samsara and is still BCA legal. If you like to break and run on everyone try this cue stick. You won’t be disappointed.
Amy P. –
Pechauer
I bought this cue from PoolDawg as a pre-owned cue. I asked the PoolDawg guys to install a white diamond tip, and shot leagues with it last night for the first time; now I’m happy as a clam! I got effortless, solid, accurate breaks all night and saved a’bunch’a greenies at the same time. I have no complaints whatsoever.
Chris E. –
Break Cue stick
I have to say, i ordered a Pechauer break cue stick. I was impressed by the packaging which made sure the stick came as anticipated. Swift delivery time also.
Sue E. –
Very straightforward to talk to
Very easy to talk to and aim to please the client.
Kate W. –
Break cue, really like it.
Excellent cue, good solid hit every time.
Bob A. –
satisfied completely
solid choice
Sue F. –
Great cue. 1st break stick
Great pool cue. 1st break cue & it delivers. I’ve never broke this well before. I’m 77 & weigh 125 so I don’t have a lot of omph behind it but this pool cue does what it is intended to do