Pechauer Custom Cues, handcrafted in Green Bay, Wisconsin since 1963, represents three generations of American cue-making excellence. The Pechauer JPBRKNA Break features 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft, ÿNone wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Break Cues, Pechauer Cues, Pool Cues
Pechauer JPBRKNA Break Cue
Price range: $315.00 through $351.00
Pechauer JPBRKNA pool cue featuring 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft. ICE shaft technology.
-
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm C4+ Random color patterns, fiber-based synthetic tip |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Solid hard rock maple, 9-12" pro taper, black collar with maple dashes |
| Pin | Pechauer Speed joint |
| Collar | Stainless steel with re-inforced phenolic core , Stainless steel with re-inforced phenolic coreÿ |
| Forearm | Natural stained, ÿNatural stained |
| Wrap | None, ÿNone |
| Butt Sleeve | Natural stained with Pechauer diamonds at bottom, ÿNatural stained with Pechauer diamonds at bottomÿ |
| Butt Plate | Cream colored |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in | |
| ColorSB | Tan |
5 reviews for Pechauer JPBRKNA Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Dan N. –
Definite Upgrade
This cue is definite upgrade over my old break pool cue. I am still getting used to it, but I am sinking more balls on the break than the previous cue stick. A little disappointing that it did not come with joint protectors.
Drew B. –
Excellent
multiple balls on a third of my breaks. Pleasant looking to.
Bob F. –
Improved Breaking
This cue stick and concentrate practice has really improved my breaks. Getting used to the speed joint, have had it come loose a few times. The cue initially came at the wrong weight, PoolDawg was very responsive in sending an additional weight bolt. Thank you
Tom B. –
Adore it it snaps a
Adore it it snaps a 9 ball rack
Drew A. –
Hits good
Truthfully, i got a 21 oz and it felt nice after I cleaned it up. It has a little pin buzz but it’s solid and effectively built