Pechauer Custom Cues, handcrafted in Green Bay, Wisconsin since 1963, represents three generations of American cue-making excellence. The Pechauer JPBRKRS Break features 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft, ÿNone wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Break Cues, Pechauer Cues, Pool Cues
Pechauer JPBRKRS Break Cue
Price range: $315.00 through $351.00
Pechauer JPBRKRS pool cue featuring 29″ Solid hard rock maple, 9-12″ pro taper, black collar with maple dashes shaft. ICE shaft technology.
-
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm C4+ Random color patterns, fiber-based synthetic tip |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| ColorSB | Pink |
| Shaft | 29" Solid hard rock maple, 9-12" pro taper, black collar with maple dashes |
| Pin | Pechauer Speed joint |
| Collar | Stainless steel with re-inforced phenolic core , Stainless steel with re-inforced phenolic coreÿ |
| Wrap | None, ÿNone |
| Butt Sleeve | Rosewood stained with Pechauer diamonds at bottom, ÿRosewood stained with Pechauer diamonds at bottomÿ |
| Butt Plate | Cream colored |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
5 reviews for Pechauer JPBRKRS Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Pat J. –
rock sturdy
To be frank, durable construction. I tend not to like a forward balance but this cue comes with it forward and Its not bad. may need a tip change. the new ones have a new fiber based multicolor tip c4+.
Sam G. –
Terrific cue/ prompt delivery
Really solid, robust break pool cue. Excellent delivery by PD.
Sarah R. –
Does everything it should
I must admit, does everything it should
Jesse F. –
Improved Breaks
In my experience, quick shipment. Cue seems and feels amazing. My breaks were immediately better and continue to improve with more practice and adjustments.
Ann S. –
Excellent pool cue Good value Rapid
Excellent cue Good price point. Rapid delivery