Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LHE20 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LHE20 Hybrid Cue
Original price was: $729.00.$656.10Current price is: $656.10.
Lucasi LHE20 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Lucasi LZE9 Custom Cue$583.20
- Lucasi LZE7 Custom Cue$583.20
- Lucasi LZD6 Custom Cue$494.10
- Lucasi LZD1 Custom Cue$573.30
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm, Moori tip |
| WrapType | Sport Wrap |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| ColorSB | Brown, Grey, Tan |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Black composite with a thick silver ring , Black composite with a thick silver ringÿ |
| Forearm | Brazilian nut brown Birdseye Maple with a thick silver ring , Cocobolo , Cocoboloÿ |
| Wrap | G5 grip |
| Butt Sleeve | Brazilian nut brown Birdseye Maple with a thick silver ring, Cocobolo, Cocoboloÿ |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
8 reviews for Lucasi LHE20 Hybrid Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Drew E. –
Lucasi Hybrid LHE20 Pool Pool cue
Responsive, solid and classic looks…What’s not to love! This is my Second Lucasi Pool Que, my first having a date of 707. Amazing construction and still true. I can tell this new Lucasi Que will give me the same great service.
Mary J. –
pool cue
From my perspective, nice grip gives a solid spin on the cue ball. more than what i expected from it.
Kate D. –
Great stick The only problem
Great cue stick. The only concern I have with it is the g5 grip grabs my shirt during the stroke. User error no fault to the cue. Pooldawg customer service is top notch and the website is great also. I ordered the 19oz and it’s the perfect weight for the stick
Steve B. –
Lucas Hybrid LHE20 Pool Pool cue
I been using this stick every time I shoot league pool and practice for a few weeks. It is a very solid cue and I beleive it improved my accuracy and ball control. Yes I am very pleased with this Lucasi.
Karen J. –
Great service
Extremely friendly and eager to help. Offered me several solutions and then filled the order quickly.
Taylor A. –
Thank You for your patience
Thank You for your patience and expertise. My order, a gift for a close friend was a huge success. She loves the pool cue, and uses it a lot.
Tom R. –
Make Que
Appreciate the Lucasi . My go too que. This is not a pool stick it is a billiard que. Pooldawg reps always helpful. I will use the for all my billiard needs. Thank you Pooldawg.
Sam J. –
Quite much a craftsmanship cue.
Quite much a make cue. Fit and finish is on point. I am making more accurate shots and less mistakes. Love this stick. Pooldawg service is also top notch.