McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott SL3 Select features 29″ i-3 Shaft Eurpean Taper shaft, Black with white speck Irish linen. Silver dashed index rings on each side of wrap. wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Sale!
McDermott Pool Cues, Pool Cues
(2 customer reviews)
McDermott SL3 Select Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
$750.00 Original price was: $750.00.$675.00Current price is: $675.00.
McDermott SL3 pool cue featuring 29″ i-3 Shaft Eurpean Taper shaft. G-Core.
SKU: SL3
Categories: McDermott Pool Cues, Pool Cues
Tag: Playing Cues
Brand: McDermott, McDermott, McDermott
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 11.75mm Navigator Blue Impact super soft |
| Ferrule | Ivorine III |
| ColorSB | Green, Grey, White |
| Shaft | 29" i-3 Shaft Eurpean Taper |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Black with silver dashes |
| Forearm | Light Grey stained Birdseye maple |
| Wrap | Black with white speck Irish linen. Silver dashed index rings on each side of wrap. |
| Butt Sleeve | Light Grey stained Birdseye maple with 6 green urethane clover and white urethane diamond inlays |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
2 reviews for McDermott SL3 Select Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Athena ATH51 Cue
Rated 5.00 out of 5$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH08 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Eight Ball Mafia EBMBK02 Break Cue
Rated 4.85 out of 5$279.00Original price was: $279.00.$251.10Current price is: $251.10. Select options -
-
Balabushka GB25 Cue
Rated 5.00 out of 5$959.00Original price was: $959.00.$863.10Current price is: $863.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Green & Grey to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC14
$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22A Case
Rated 4.83 out of 5$169.00Original price was: $169.00.$152.10Current price is: $152.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Jordan C. –
.
.
Jordan N. –
The I3 shaft is the business end of this beauty!
I play pool with my senior friends 5 days a week for 3 hours per day. They all have custom cues and are capable of running a rack of balls during or 8 ball matches. As you can guess, everyone of them gave me advice when I told them about my search for a daily shooting cue stick. Tip size, shaft taper, weight, grip type blah blah blah! I narrowed it down to three cues from McDermott and then called their customer support. The answer I received was the SL3 will immediately improve your game due to the I3 shaft. I was hesitant due to the tip size and European shaft taper. Thank goodness I listened and bought this baby! When I miss its on me and getting position is greatly improved. My other hesitation was the gray butt section, I wanted it to look custom. Boom baby….. it looks stunning, better than the pictures. I have no regrets and believe this bad boy is under priced.