Grey and white overlay points on the maple forearm and sleeve of the Action BW09 pool cue adds dimension and depth to this visually striking instrument. This design is further enhanced by the black Tec-Relon wrap, which has an interesting swirl-type pattern. This cue incorporates top-quality materials, such as a proprietary boar skin tip, composite collar and wood-to-wood joint, combined with world-class manufacturing techniques to give you the consistent, solid hit for any challenge on the table. Satisfaction is guaranteed on all Action cues.
Action BW09 Black and White Cue
$229.00 Original price was: $229.00.$206.10Current price is: $206.10.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: White and black transfer
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite with silver ring
– BUTT SLEEVE: White with black design transfer
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114008037, 822114008051, 822114008099, 822114008112 |
| WrapType | Wrapless |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite with silver ring |
| Forearm | White and black transfer |
| Wrap | Black Tec-Relon grip |
| Butt Sleeve | White with black design transfer |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH04 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBKRS Break Cue
$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in White & Black to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







