Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci ME9715 features 29″ THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, Black and White Lacquered Irish Linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci ME9715 Cue
$910.00
Meucci ME9715 pool cue featuring 29″ THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" hydraulic |
| ColorSB | Black |
| Shaft | 29" THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black with silver dashes |
| Forearm | Stained Birdseye Maple Forearm with four Ebony Colored Points with Three Colored Veneers and Intricate Pearlized Plastic Inlay between two Pearlized Plastic Dots in each point |
| Wrap | Black and White Lacquered Irish Linen |
| Butt Sleeve | Ebony colored with Four Red Bordered Windows with two intricate Pearlized Plastic Inlays between Two Pearlized Plastic Dots in each |
| Butt Plate | White |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21, XS |
| Warranty | Limited |
| Made in |
5 reviews for Meucci ME9715 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Riley B. –
Meucci ME9715 Pool Cue Review
To be frank, i was overall very pleased with my Meucci Cue purchase. The performance of the cue and construction are worth its weight. Solid job PoolDawg!!
Jim G. –
Good stick
Fantastic stick but the only downfall is that the tip could be softer.
John R. –
Very satisfied with the new
Really happy with the new cue! No damage and fast shipping. Great discounts offered. Will shop here again soon. Thank you, Ray 🎱 Ps. Can I have a catalog mailed to me?
Kate W. –
Awesome Service
Extremely quick delivery, perfect packaging and now I shoot like a pro 😉
Jordan A. –
Best ever
Best cue I have ever used! Quick delivery and wonderful customer service! Will definitely buy through PoolDawg again!!