Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci MEEC07R Pool features 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, White Handle wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci MEEC07R Pool Cue
$620.00
Meucci MEEC07R pool cue featuring 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" white polycarbonate |
| ColorSB | Grey, Red, Yellow |
| Shaft | 29" Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Cream with black checkers |
| Forearm | Grey stained maple with cream colored points outlined with red stained maple veneers |
| Wrap | White Handle |
| Butt Sleeve | Grey stained maple with red stained diamonds with small cream colored diamonds in the center |
| Butt Plate | White with black Meucci logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
